Дослідження ринку вакансій Data Science в Україні, перше півріччя 2022

 

На  факультеті прикладних наук УКУ ми продовжуємо досліджувати ринок вакансій в Україні на позиції, які пов’язані з Data Science. Для цього, як і раніше, використовуємо дані про кількість вакансій з сайтів dou.ua та djinni.co.  На основі проаналізованих даних ми щопівроку публікуємо звіт з основними інсайтами. В січні ми публікували звіт за 2021 рік, а тепер запрошуємо ознайомитись з звітом за перше півріччя 2022 року.

Протягом січня-червня 2022 року на згаданих сайтах було розміщено 745 вакансій у напрямку Data Science (згідно категорії Data Science на dou.ua та djinni.co, що фактично включає позиції data scientists, data engineers, data analysts, CV/ML/DL/NLP engineers та дотичні ). Протягом аналогічного періоду 2021 року таких вакансій було 1120 (тобто пропозиція вакансій зменшилась на 33,4%). 

Якщо порівнювати перші півріччя попередніх років , то у 2022 році з початком повномасштабної війни в Україні почався і різкий спад на ринку вакансій, який в березні 2022 року перебільшив спад у березні 2020 року (зумовлений COVID-19).

Якщо розглянути відношення кількості вакансій у сфері Data Science до загальної кількості вакансій в IT (дані dou.ua ) по містах, то в січні-червні 2021 року лідирували менші міста, як от Львів, Одеса, Дніпро:

В січні-лютому 2022 року перевагу мав Київ, а від початку війни і до червня включно – Львів:

 

Найбільш затребуваною на вищезгаданих сайтах, як і завжди, була позиція data scientist (275 вакансій), проте наступною стала ML engineer (149 вакансій),   третє місце – Data engineer (61 вакансія).

* Не враховано вакансії без вказаного рівня досвіду

Якщо порівнювати з аналогічним періодом 2021 року, то у 2022 році найменший спад пропозицій був для Data Scientist (для спеціалістів з рівнем досвіду Middle та Senior кількість пропозицій була навіть вищою ніж в 2021 році) та ML engineer (аналогічно кількість вакансій для Middle та Senior більше, ніж у 2021 році); також у 2022 році був значно вищий попит на CV engineers та NLP engineers (особливо Middle та Senior)

Проте суттєво зменшилась кількість вакансій для Data Analyst (особливо Junior) та Data Engineer (всіх рівнів досвіду) 

Що стосується різниці попиту за рівнем досвіду то з графіків видно, що через війну найбільше зменшилась кількість вакансій для початківців.

Загальна кількість вакансій по містах

Найбільше вакансій в першому півріччі 2022 року, з зрозумілих причин, припало на Львів (407 вакансій), на другому місці Київ (304 вакансії),  на третьому – Харків (50 вакансій), практично відсутня пропозиція у Дніпрі (24 вакансії) та Одесі (13 вакансій). 

* Деякі вакансії враховуються декілька разів, оскільки на сайтах часто вказують одразу декілька міст на одну вакансію.

Загальна кількість вакансій за рівнем досвіду

Що стосується розподілу вакансій за професійним рівнем, то найбільший попит, мали Middle (262 позиції) спеціалісти, на другому місці Senior (236 вакансій), найменше – Junior (215 позицій).

* Там, де роботодавець не вказував в назві необхідний рівень досвіду, ми користувалися таким розподілом за роками: Junior ‒ до 3 років досвіду; Middle ‒ 3-5 років досвіду; Senior ‒ 5+ років досвіду. У випадку коли не було вказано ані рівня досвіду, ані кількості років досвіду, вакансія в графіку не відображалась.

Розподіл вакансій за рівнями досвіду і містами

 Консолідовані дані про професійний рівень, час та міста наведені нижче.

Що стосується компаній, які найбільше шукають фахівців у галузі Data Science, то в останньому півріччі, на відміну від попередніх років, важко виділити великі компанії, які мали найбільше вакансій. Якщо у 2020-2021 роках виділялися топ 10 компаній, які розміщували 25-30% вакансій від загальної кількості, то в першому півріччі 2022 року можна виділити максимум 3 компанії, які мали трохи більше вакансій, ніж інші: Data Science UA, Luxoft та N-iX

Висновки

В січні 2022 року кількість вакансій в сфері Data Science була, навіть,  більшою ніж в січні 2021 року, проте через загострення геополітичної ситуації в країні,  вже в лютому 2022 року почався повільний спад на ринку. Очікувано, що з початком повномасштабної війни в Україні почався і різкий спад на ринку вакансій, який в березні 2022 року перебільшив аналогічний спад березня 2020 року. Проте починаючи з квітня активність на ринку вакансій почала повільно відновлюватись.

Якщо подивитись на відношення кількості віддалених вакансій до загальної кількості вакансій (див. графік нижче), а також відношення вакансій на роботу за кордоном до загальної кількості вакансій, то помітним є зростання таких пропозицій під час війни.

Очевидно також, що в цьому півріччі своє лідерство щодо кількості вакансій втратив Київ, поступившись місцем Львову. В таких містах, як Харків, Одеса та Дніпро хоч і були невеликі кількості вакансій, проте з зрозумілих причин майже всі вони передбачали віддалену зайнятість.

Найбільше через війну впав попит на спеціалістів з рівнем досвіду Junior (більше ніж вдвічі, якщо рівняти до аналогічного періоду 2021 року), найменше зменшився попит на спеціалістів з рівнем досвіду Senior (на 19,4% порівняно з  аналогічним періодом 2021 року).

Що стосується різних позицій з Data Science, то найбільше зменшилась пропозиція вакансій для Data Analyst (на 78%) та для Data Engineer (на 75%); найменше зменшилась пропозиція вакансій для Data Scientist (на 6,7%), а для ML engineer, NLP engineer, CV engineer та DL engineer загальна кількість вакансій була, навіть, трохи вищою ніж в першому півріччі 2021 року.