Витрати на отримання магістра з Data Science в Європі

Вартість програми – не єдиний показник: як розрахувати реальний бюджет навчання на магістерці з Data Science у європейських вишах

Сьогодні більше зростає попит на фахівців з аналітики даних, інженерів з машинного навчання та штучного інтелекту. Навесні 2019 року сайт KDNuggets опублікував список найкращих європейських магістерських програм за напрямком аналітики даних (Data Science and Analytics). 

Факультет прикладних наук УКУ спробував більш глибоко дослідити один, але важливий аспект отримання професії: скільки студенту тієї або іншої магістерської програми з вищезазначеного переліку доведеться витратити коштів під час навчання, враховуючи вартість програми та вартість проживання у відповідній країні, а також, на яку фінансову винагороду в індустрії цей студент чи студентка зможе розраховувати після завершення навчання. 

Витрати на отримання магістра з Data Science 

Обираючи університет та певну навчальну програму, важливим питанням є фінансова складова. Багато університетів Європи пропонують схожі навчальні програми за різною ціною, а інколи (у випадку Німеччини) взагалі безкоштовно. Але чи дійсно дешевша програма у підсумку вартує менше грошей? Тобто, чи дешевший варіант програми фінансово себе виправдовує?

Насправді, обираючи університет не в межах однієї країни, недостатньо зважати лише на вартість програми. Адже вартість проживання може суттєво відрізнятися від міста до міста, а особливо від країни до країни. Існує багато сайтів, які дають інформацію про вартість програм з Data Science в Європі, на основі яких можна робити вибір щодо університету.  Але якщо питання якості вже вирішене і вибір конкретної програми залишається за фінансовою складовою, чому б не подивитись більш глобально на майбутні витрати?

Щоб краще осягнути питання вибору тієї чи іншої програми залежно від ціни, ми вирішили провести дослідження і порівняти такі показники:

 1. Ціни навчальних програм
 2. Вартість місячного проживання в містах/країнах, де відбувається навчання за тією чи іншою програмою
 3. Загальну вартість одного року навчання (ціна за рік навчання + вартість проживання)
 4. Заробітні плати для випускників програм по країнах

Оскільки програми відрізняються за тривалістю, щоб легше порівнювати їх, для дворічних та півторарічних програм ми розраховували витрати за один рік (вартість навчання та необхідна сума на проживання за 12 місяців). Програми тривалістю менше одного року (9 чи 10 місяців) рахували фактично за їхньою тривалістю.

Яку інформацію ми використовували?

 1. Список магістерських програм з Data Science – KDNuggets.
 2. Вартість навчання – доступна на сайтах відповідних навчальних програм (дані наведено в євро). Більшість програм мають різну вартість навчання для громадян та негромадян своєї країни (у випадку з країнами-членами ЄС – різна ціна для громадян та негромадян ЄС), тому надалі графіки будуть дублюватись для цих двох категорій
 3. Вартість проживання – більшу частину необхідної інформації вдалося знайти безпосередньо на сайтах університетів (дані наведені в євро).

Рис. 1. Вартість проживання за один рік (в євро)

        4. Заробітні плати: знайти актуальні вакансії з вказаним рівнем оплати виявилось малореальною ідеєю. Окрім Австрії щодо жодної іншої країни такої інформації у відкритому доступі знайти не вдалось. Тому майже всі зібрані дані були взяті з payscale.com  і teleport.org та відображають середні рівні заробітних плат для Data Science (в євро, до оподаткування). Так як для кожного міста окремо не вдалось знайти інформацію, то узагальнено використовуємо дані по країнах.

Рис. 2. Середня річна зарплата до оподаткування (в євро)

Результати дослідження

Для кращого сприйняття інформації країни, з яких були взяті магістерські програми за напрямом Data Science,  поділені на чотири географічні регіони відповідно до стандарту М49 ООН

 1. Західна Європа: Австрія, Бельгія, Франція, Німеччина, Нідерланди, Швейцарія;
 2. Південна Європа: Греція, Італія, Португалія, Іспанія;
 3. Північна Європа: Фінляндія, Ірландія, Норвегія, Швеція, Велика Британія;
 4. Східна Європа: Угорщина, Польща, Росія, Україна.

На графіках нижче точки відповідають всім дослідженим університетам. Кольором позначені університети з окремого регіону Європи.

Порівняння вартості програм до вартості життя

Західна Європа

Рис. 3. Відношення вартості програми до проживання (для громадян) в країнах Західної Європи.

Горизонтальна вісь – вартість навчальної програми за один рік для громадян країни (у випадку з країною-членом ЄС – для громадян ЄС). Вертикальна вісь – вартість проживання в країні за один рік. З графіка видно, що низьку вартість навчання часто перекриває вартість проживання.

Рис. 4. Відношення вартості програми до проживання (для негромадян) в країнах Західної Європи.

Горизонтальна вісь – вартість навчальної програми за один рік для негромадян країни (у випадку з країною-членом ЄС – для негромадян ЄС). Вертикальна вісь – вартість проживання в країні за один рік.

Рис. 5. Детальна інформація щодо навчальних програм з Data Science в країнах Західної Європи (вартість проживання, загальна вартість (сума вартості програми та проживання) для громадян та негромадян відповідних країн).

Південна Європа

Рис. 6. Відношення вартості програми до проживання (для громадян) в країнах Південної Європи.

Горизонтальна вісь – вартість навчальної програми за один рік для громадян країни (у випадку з країною-членом ЄС – для громадян ЄС). Вертикальна вісь – вартість проживання в країні за один рік.

Рис. 7. Відношення вартості програми до проживання (для негромадян) в країнах Південної Європи.

Горизонтальна вісь – вартість навчальної програми за один рік для негромадян країни (у випадку з країною-членом ЄС – для негромадян ЄС). Вертикальна вісь – вартість проживання в країні за один рік.

Рис. 8. Детальна інформація щодо навчальних програм з Data Science в країнах Південної Європи (вартість проживання, загальна вартість (сума вартості програми та проживання) для громадян та негромадян відповідних країн

Північна Європа

Рис. 9. Відношення вартості програми до проживання (для громадян) в країнах Північної Європи

Горизонтальна вісь – вартість навчальної програми за один рік для громадян країни (у випадку з країною-членом ЄС – для громадян ЄС). Вертикальна вісь –  вартість проживання в країні за один рік.

Рис. 10. Відношення вартості програми до проживання (для негромадян) в країнах Північної Європи

Горизонтальна вісь – вартість навчальної програми за один рік для негромадян країни (у випадку з країною-членом ЄС – для негромадян ЄС). Вертикальна вісь – вартість проживання в країні за один рік.

Рис. 11. Детальна інформація щодо навчальних програм з Data Science в країнах Північної Європи (вартість проживання, загальна вартість (сума вартості програми та проживання) для громадян та негромадян відповідних країн)

Східна Європа

 

  Рис. 12. Відношення вартості програми до проживання (для громадян) в країнах східної європи

Горизонтальна вісь – вартість навчальної програми за один рік для громадян країни (у випадку з країною-членом ЄС – для громадян ЄС). Вертикальна вісь – вартість проживання в країні за один рік.

Рис. 13. Відношення вартості програми до проживання (для негромадян) в країнах Східної Європи

Горизонтальна вісь – вартість навчальної програми за один рік для негромадян країни (у випадку з країною-членом ЄС – для негромадян ЄС). Вертикальна вісь – вартість проживання в країні за один рік.

Рис. 14. Детальна інформація щодо навчальних програм з Data Science в країнах східної європи (вартість проживання, загальна вартість (сума вартості програми та проживання) для громадян та негромадян відповідних країн)

Рис. 15. Порівняння загальних витрат на навчання (вартість програми + вартість проживання) до середніх заробітних плат в галузі Data Science відповідних країн (для громадян країни)

Рис. 16. Порівняння загальних витрат на навчання (вартість програми + вартість проживання) до середніх заробітних плат в галузі Data Science відповідних країн (для негромадян країни)

Як видно з рисунків 15 та 16, більші загальні витрати на навчання часто компенсуються більшими очікуваними доходами, але є винятки.  Наприклад, Швейцарія дає перспективу вдвічі більших доходів, ніж країни Північної Європи (в яких значно дорожче проживання).

Отже,  з вищенаведених візуалізацій видно, що низька вартість магістерської програми не завжди означає менші загальні витрати на отримання ступеня магістра. Так, наприклад, отримати ступінь магістра в деяких університетах Норвегії, Швеції та Німеччини (де навчання є безкоштовним), враховуючи витрати на проживання, є дорожчим, ніж в університетах Східної Європи (де навчання є платним). Це є наслідком того, що ціни на проживання в тій чи іншій країні часто є досить різними, навіть в рамках ЄС. 

Тобто, якщо ви підходите до вибору вищого навчального закладу з фінансової сторони, то недостатньо дивитись лише на безпосередню вартість тієї чи іншої програми. Варто проаналізувати вартість проживання в місті тої чи іншої країни та майбутні перспективи працевлаштування.