Дослідження ринку вакансій Data Science в Україні, перше півріччя 2020

Факультет прикладних наук УКУ від 2016 року пропонує своїм студентам, клієнтам та партнерам різноманітні освітні програми та наукові проєкти у галузі Data Science. З початку 2020 року ми почали більш ретельно досліджувати ринок вакансій в Україні на позиції, які пов’язані з Data Science. І на основі цих досліджень щопівроку нами буде публікуватися звіт з основними інсайтами. Тож запрошуємо ознайомитися з таким першим звітом.

Для того, щоб виявити тенденції в галузі Data Science в Україні (наразі ми опрацьовували такі міста: Київ, Львів, Харків, Одеса, Дніпро), а також основні вимоги до аплікантів та компаній, які працюють з проєктами в цій сфері, ‒ ми провели  динамічне дослідження вакансій на сайтах dou.ua та djinni.co з січня по червень 2020 року включно. За цей період було розміщено близько 660 вакансій у напрямку Data Science (згідно категорії Data Science на dou.ua та djinni.co, що фактично включає: data scientists, data engineers, data analysts, CV/ML/DL/NLP engineers ).

На графіку нижче можна бачити, що пандемія COVID-19 достатньо суттєво вплинула на падіння кількості вакансій. Це також підтверджується оригінальним дослідженням dou.ua . Хоча відсоток падіння саме у вакансіях Data Science є меншим за середній.

Найбільш затребуваними на вищезгаданих сайтах після безпосередньо позицій data scientist (164 вакансій) були data engineer (141 вакансія). Затребуваність позицій різних категорій Data Science з урахуванням рівня професіональності наведені на діаграмі нижче.* Не враховано вакансії без вказаного рівня досвіду

Очікувано, найбільше вакансій припадає на Київ (близько 500), після нього йдуть Львів та Харків (близько 100 вакансій), ще менше спеціалістів шукали в Одесі (50) та Дніпрі (30). В березні відбулось помітне скорочення кількості розміщених вакансій. Наприклад, у Києві в березні по відношенню до лютого кількість вакансій зменшилась на 34,5%

• Загальна кількість вакансій по містах

* Деякі вакансії враховуються декілька разів, оскільки на сайтах часто вказують одразу декілька міст на одну вакансію.

• Загальна кількість вакансій за рівнем досвіду

Що стосується розподілу вакансій за професійним рівнем, то найбільший попит мають Junior (280 позицій) спеціалісти, а для Middle та Senior майже однакова кількість ‒ 217 та 219 вакансій.

Там, де роботодавець не вказував в назві необхідний рівень досвіду, ми користувалися таким розподілом за роками: Junior ‒ до 3 років досвіду; Middle ‒ 3-5 років досвіду; Senior ‒ 5+ років досвіду. У випадку коли не було вказано ні рівня досвіду, ні кількості років досвіду, вакансія в графіку не відображалась.

• Розподіл вакансій за рівнями досвіду і містами

Консолідовані дані про професійний рівень, час та міста наведені нижче.

Ми також дивилися на компанії, які найбільше шукають фахівців у галузі Data Science. Очікувано, що лідерами у кількості вакансій є великі сервісні компанії, які мають різні проєкти та багато клієнтів. Абсолютним лідером є Data Science UA, які допомагають іншим компаніям наймати фахівців у галузі. Також слід зазначити, що в деяких компаніях стаються “вибухи” кількостей нових вакансій (наприклад, Luxoft більшість своїх вакансій розмістили у період від 11 до 28 лютого), тоді як в інших поява нових вакансій є більш рівномірною в часі.

Топ 5 компаній із найбільшою кількістю вакансій в період січень-червень 2020 року
  • Ciklum ‒ 39
  • Data Science UA ‒  27
  • Luxoft ‒ 27
  • Global Logic ‒ 20
  • DataArt ‒ 19

Зібравши чималу кількість вакансій, ми вирішили також виокремити вимоги, які найчастіше висувають роботодавці на позиції Data Engineer, Data Scientist, Machine Learning Engineer, Data Analyst, NLP Engineer, CV Engineer та Deep Learning Engineer. Їх ви можете переглянути на окремій сторінці.

Висновок

Очікувано, найбільша кількість вакансій доступна в Києві. Також кандидатам з мінімальним досвідом найпростіше влаштуватися на роботу в Києві, тоді як в інших містах вакансій з досвідом роботи до одного року або взагалі без досвіду не було взагалі (у Львові) або дуже мало (Харків – 7 вакансії за досліджуваний період).

Зібрані дані демонструють зростання попиту на фахівців data engineer фактично до рівня data scientist. І хоча загалом спостерігалося зменшення кількості вакансій весною у зв’язку з пандемією COVID-19, напрямки Data Science не мали такого різкого скорочення вакансій, як інші в IT (згідно з даними dou.ua).