Дослідження ринку вакансій Data Science в Україні, 2020 рік

З початку 2020 року Факультет прикладних наук УКУ почав досліджувати ринок вакансій в Україні на позиції, які пов’язані з Data Science. На основі цих досліджень ми щопівроку публікуємо звіт з основними інсайтами. Перший піврічний звіт був опублікований в липні 2020 року, а тепер запрошуємо ознайомитись з річним звітом за 2020 рік

Для того, щоб виявити тенденції в галузі Data Science у великих містах України (Київ, Львів, Харків, Одеса, Дніпро), ми провели динамічне дослідження-аналіз вакансій на сайтах dou.ua та djinni.co за 2020 рік. За цей період було розміщено понад 1600 вакансій у напрямку Data Science (згідно категорії Data Science на dou.ua та djinni.co, що фактично включає: data scientists, data engineers, data analysts, CV/ML/DL/NLP engineers та дотичні ). На графіку нижче можна бачити, що початок пандемії COVID-19 достатньо суттєво вплинув на падіння кількості вакансій (особливо у травні). Це також підтверджується оригінальним дослідженням dou.ua

Загалом по IT індустрії найбільше падіння відбулось в квітні (на 46,2% порівняно з січнем 2020 року), в той час серед вакансій DS найбільше падіння було в травні (на 43% порівняно з лютим 2020 року).

Проте від травня вже спостерігалось постійне зростання кількості вакансій: у липні досягнувши рівня до початку пандемії, а далі і зовсім перевищивши в середньому вдвічі показники першої половини року. Наприкінці року в грудні спостерігаємо падіння, яке пояснюється сезонністю та підтверджується загальними дослідженнями ринку на DOU

Найбільш затребуваними на вищезгаданих сайтах після безпосередньо позицій data scientist (428 вакансій) були data engineer (344 вакансія), досить поширеною також є позиція Data Analyst (177 вакансій). Затребуваність позицій різних категорій Data Science з урахуванням рівня професіональності наведені на діаграмі нижче.

Враховуючи всі напрямки DS, найбільше зростання попиту у другій половині 2020 року порівняно з першою половиною, було  на  Senior Data Scientist (на 60%). Також порівняно сильно зріс попит на Middle ML Engineer (майже 42%), Senior Data Engineer (38%) та Senior Data Analyst (майже 36%). Водночас, у другій половині 2020 року порівняно з першою, значно впав попит  на спеціалізовані позиції CV/NLP/DL: Senior NLP Engineer майже на 86%, Senior CV Engineer на 75%, Middle NLP на 71% і т.д.

Що стосується різниці попиту за рівнем досвіду то з графіків видно, що найчастіше шукали Data Engineer з рівнем досвіду Senior, Data Scientist рівня Junior, ML Engineer з рівнем Middle, Data Analyst з рівнем Junior, NLP Engineer з рівнем Junior, CV Engineer з рівнем  Senior, DL Engineer з рівнем Junior.

  • Загальна кількість вакансій по містах

Очікувано, найбільше вакансій припадає на Київ (понад 1000), наступними містами за кількістю пропозицій є Львів та Харків (понад 200 вакансій), ще менше спеціалістів шукали в Одесі (117) та Дніпрі (79). В березні відбулось помітне скорочення кількості розміщених вакансій. Наприклад, у Києві в березні по відношенню до лютого кількість вакансій зменшилась на 34,5%. Проте починаючи від квітня кількість пропозицій зростала і вже в серпні перевищила показники лютого.

* Деякі вакансії враховуються декілька разів, оскільки на сайтах часто вказують одразу декілька міст на одну вакансію.

 

  • Загальна кількість вакансій за рівнем досвіду

Що стосується розподілу вакансій за професійним рівнем, то найбільший попит мають Junior (538 позицій) спеціалісти, а потреба у Senior і Middle  була майже однаковою (412 і 411 відповідно).

* Там, де роботодавець не вказував в назві необхідний рівень досвіду, ми користувалися таким розподілом за роками: Junior ‒ до 3 років досвіду; Middle ‒ 3-5 років досвіду; Senior ‒ 5+ років досвіду. У випадку коли не було вказано ані рівня досвіду, ані кількості років досвіду, вакансія в графіку не відображалась.

 

  • Розподіл вакансій за рівнями досвіду і містами

 Консолідовані дані про професійний рівень, час та міста наведені нижче.

 

Ми також дивилися на компанії, які найбільше шукають фахівців у галузі Data Science. Очікувано, що лідерами у кількості вакансій є великі сервісні компанії, які мають різні проєкти та багато клієнтів. Абсолютним лідером є Data Science UA, які допомагають іншим компаніям наймати фахівців у галузі. Також слід зазначити, що в деяких компаніях стаються “вибухи” кількостей нових вакансій (наприклад, Luxoft більшість своїх вакансій першого півріччя 2020 року розмістили у період від 11 до 28 лютого), тоді як в інших поява нових вакансій є більш рівномірною в часі (Data Science UA / DataArt).

  • Топ 6 компаній із зазначеною кількістю вакансій в період першої половини  2020 року та всього 2020 року

Висновок

Серед вищезгаданих міст найбільша кількість вакансій (незалежно від рівня досвіду) доступна в Києві, найменша – в Дніпрі. 

Також кандидатам без досвіду або з мінімальним досвідом роботи (до одного року) простіше влаштуватися на роботу в Києві, тоді як в інших містах таких вакансій дуже мало:

Зібрані дані демонструють зростання попиту на фахівців data engineer фактично до рівня data scientist. Також почав зростати попит на фахівців product analyst: загалом за 2020 рік було 30 таких вакансій, більшість з яких було розміщено протягом листопада 2020 року.

Незважаючи на те, що спостерігалося зменшення кількості вакансій весною у зв’язку з пандемією COVID-19, протягом наступних шести місяців кількість робочих пропозицій в сфері Data Science стрімко зростала (окрім грудня).

Презентація результатів дослідження та дискусія з експертами

21 січня 2021 року відбулася онлайн-презентація результатів дослідження, яка включала в себе панельну дискусію з експертами — представниками компаній, які найбільше наймали фахівців з Data Science минулого року.