Дослідження ринку вакансій Data Science в Україні, перше півріччя 2021

З початку 2020 року Факультет прикладних наук УКУ почав досліджувати ринок вакансій в Україні на позиції, які пов’язані з Data Science. На основі цих досліджень ми що пів року публікуємо звіт з основними інсайтами. Перший річний звіт 2020 був опублікований в січні 2021 року , а тепер запрошуємо ознайомитись з піврічним звітом за січень – червень 2021 року.

Для того, щоб виявляти тенденції в галузі Data Science у великих містах України (Київ, Львів, Харків, Одеса, Дніпро), ми проводимо динамічне дослідження-аналіз вакансій на сайтах dou.ua та djinni.co з 2020 року. 

За період першого півріччя 2021 року було розміщено понад 1120 вакансій у напрямку Data Science (згідно категорії Data Science на dou.ua та djinni.co, що фактично включає: data scientists, data engineers, data analysts, CV/ML/DL/NLP engineers та дотичні ). Тоді як за аналогічний період 2020 року – 660 вакансій (зростання на 70%). 

Якщо порівнювати перше півріччя цих двох років, то в 2021 році пропозиція вакансій має хороші показники і, порівняно з минулим роком, в основному зростає. Очевидною причиною падіння навесні кількості вакансій стало поширення COVID-19 у світі.

Також ми вирішили оцінити відношення кількості вакансій у сфері Data Science до загальної кількості вакансій в IT (дані dou.ua https://jobs.dou.ua/trends/ ) по містах: 

Січень-червень 2021 року

2020 рік 

Як видно з вищенаведених графіків, хоч Київ і є лідером за кількістю вакансій, якщо брати співвідношення data science до всієї галузі, то часто лідирують менші міста, як от Львів чи Одеса. Певні сплески у частках вакансій DS (як от у квітні чи серпні-вересні 2020 року в Одесі) можна частково пояснювати через публікацію серії вакансій від однієї компанії, яка шукає фахівців на новий проєкт.

В першому півріччі 2021 року найбільш затребуваними на вищезгаданих сайтах, як і в 2020 році, залишаються позиції data scientist (295 вакансій), data engineer (244 вакансія), поширеною також є позиція Data Analyst (169 вакансій). Затребуваність позицій різних категорій Data Science з урахуванням рівня професіональності наведені на діаграмі нижче.

* Не враховано вакансії без вказаного рівня досвіду

Що стосується різниці попиту за рівнем досвіду, то з графіків видно, що найчастіше шукали Data Engineer з рівнем досвіду Middle (тоді, як в 2020 році це були Senior), Data Scientist рівня Junior (як і в 2020 році), ML Engineer з рівнем Junior (в 2020 – Middle), Data Analyst з рівнем Junior (як і в 2020 році), що стосується NLP Engineer/CV Engineer/DL Engineer, то попит досить низький на всі рівні.

Загальна кількість вакансій по містах

Найбільше вакансій, як зазвичай, припадає на Київ (891 вакансій), проте порівняно з 2020 роком Львів (270 вакансій) випередив Харків (246 вакансій), далі, як і раніше, йдуть Одеса (128) та Дніпро (126). При чому частка вакансій у регіонах починає збільшуватися порівняно з Києвом (наприклад, за перше півріччя 2020 року Київ переважав Львів у 5 разів, тоді як зараз ця перевага впала до 3,3).

* Деякі вакансії враховуються декілька разів, оскільки на сайтах часто вказують одразу декілька міст на одну вакансію.

Загальна кількість вакансій за рівнем досвіду

Що стосується розподілу вакансій за професійним рівнем, то найбільший попит, як і в 2020 році, мають Junior спеціалісти (454 позиції), проте Middle (389 вакансій) стали популярніші за Senior (288 позицій).

* Там, де роботодавець не вказував в назві необхідний рівень досвіду, ми користувалися таким розподілом за роками: Junior ‒ до 3 років досвіду; Middle ‒ 3-5 років досвіду; Senior ‒ 5+ років досвіду. У випадку коли не було вказано ані рівня досвіду, ані кількості років досвіду, вакансія в графіку не відображалась.

Розподіл вакансій за рівнями досвіду і містами

Консолідовані дані про професійний рівень, час та міста наведені нижче.

Топ 9 компаній із зазначеною кількістю вакансій в період першої половини  2021 року

Ми також продовжуємо аналізувати компанії, які найбільше шукають фахівців у галузі Data Science. Як і раніше, лідерами у кількості вакансій є великі сервісні компанії, які мають різні проєкти та багато клієнтів. Абсолютним лідером залишається Data Science UA, які допомагають іншим компаніям наймати фахівців у галузі. Порівняно з 2020 роком DataArt випередив Ciklum і став другим за кількістю розміщених вакансій, також Global Logic та SoftServe випередили Luxoft.

Ми підрахували кількість компаній, які розмістили від 3 вакансій в напрямку DS, від жовтня 2020 року до червня 2021 року включно (загалом 132 компанії), та оцінили ці компанії за сферою діяльності (продуктові/сервісні).

Що стосується продуктових компаній, то їх розподіл по містах є наступним:

* компанії, які мають офіси в кількох містах, враховані в кожному з них

Висновки

В першій половині 2021 року, як і в 2020 році, найбільша кількість вакансій (серед вищезгаданих міст та незалежно від рівня досвіду) доступна в Києві, проте Львів випередив Харів, а Одеса і Дніпро мають майже однакову кількість пропозицій . 

Вакансій для кандидатів без досвіду або з мінімальним досвідом роботи (до одного року) критично мало (загалом 51 вакансія). Найбільше таких пропозицій в Києві (26), найменше в Одесі (2) :

Зібрані дані демонструють, що як і в 2020 році, в першій половині 2021 року зберігається високий попит на фахівців data science, data engineer та data analyst. Як і в 2020 році, залишається аналогічним попит на фахівців product analyst (загалом за перше півріччя 2021 року було 17 таких вакансій), а також з’являється попит на data architect (16 вакансій).