Попередній захист проектів з курсу “Операційні системи”

Коментар викладача курсу Олега Фаренюка:

Перед новим роком студенти вдруге хвалилися успіхами своїх проектів. В 2019 я «перейшов на черговий рівень цієї гри» – вів заняття у двох різних курсів зразу. Та ще й із першокурсниками трохи перетинався. Тому про їх перше представлення не мав часу написати – пишу зразу обидва. До того ж, вже в новому році. Все ті ж мотиви – не встиг. :=)

Цього навчального року із моїми курсами активно допомагає Cypress Semiconductors – п’ять працівників читали лекції та проводили практичні на обрані теми, до десятка менторять проекти студентів. Ділячись практичним досвідом однієї із найбільш високотехнологічних компаній не тільки наших околиць але й світу взагалі. Сподіваюся, співпраця продовжиться й надалі. Вже заплановано блок занять по FPGA та workshop по безпечній перепрошивці вбудовуваних пристроїв радіоканалом (заходьте при нагоді :=).

Поміж проектів курсу «Принципи організації комп’ютера» (це там, де ми починаємо із того, навіщо лінкер, через bare metal системи, ISA та асемблер і до логічних елементів та тригерів рухаємося – і все за один семестр):
– Велика машинка-робот – 800 ват повної потужності, 50 кг, пневматична керована підвіска. Силова частина та механічна структура – корпус, рульове, двигуни, надана компанією Softserve. На електроніці та системах керування вправляються студенти.
– Ціла колекція малих машинок, із автономією і все таке.
– Прилад виклику медичної допомоги із резервуванням каналів зв’язку (за участю 3-го курсу).
– Вже звичний калькулятор, але цього разу – також із діленням.
– Крім калькулятора – цілий комп’ютер із «малої логіки».
– Інтерактивний одяг.
– Стеганографія у звуці.
– Оцінка якості сну за енцефалограмами.
– Лупер для гітари.
– Керування процесом ферментації вина.
– Прилад для виводу шрифту Брайля.
– Ряд дрібніших навчальних чи методичних проектів.

На «Операційних системах»:
– Файлова система на базі блокчейну (так, їм вдалося, хоча це й було боляче!)
– Кросплатформова програма для полегшення використання клавіатури людьми із ДЦП.
– ELF-інфектор.
– Мережевий стек для навчальної ОС xv6.
– Кросплатформова бібліотека IPC із підтримкою процесів, сигналів, перенаправлення, pipe, спільної пам’яті та засобів синхронізації.
– Framebuffer-драйвер дисплею від Nokia 5110 для Linux.
– GUI-toolkit для Wayland.
– Ортодоксальні файлові менеджери та інші дрібніші проекти.

Проектів ОС менше, але й студентів – теж. Ті, хто не працює, в УКУ не затримується. Хоча, поки, кожного наступного покоління «втрати» менші – здається, студенти починають вірити, що халяви не буде. Фотографії тут, на жаль, теж менш видовищні – ніякого тобі заліза. Але задачі, що вирішують – часто помітно складніші, ніж на «ПОК».