Історія

28 листопада 2016 року Ярослав Грицак прочитав відкриту лекцію “Як Євромайдан змінив наше уявлення про революцію” для студентів програми Artes Liberales УКУ. Ярослав Грицак – укаїнський історик і публіцист, доктор історичних наук, професор Українського католицького університету, автор книжок “26-й процент або як подолати історію”, “Куди рухається світ”, “Страсті за націоналізмом” та інших. Революція – це передусім європейське явище Революція – це вийнятково європейське і вийнятково модерне явище. Воно виникло в конкретний час у конкретному місці. І до 1917 року, Великої Російської революції, революції відбувалися лише на Заході. Звичайно, залежить, що ми розуміємо під терміном революція. За класичним означенням – це швидка зміна еліти на одній і тій самій території, яка супроводжується ідеологічною легітимацією. Революція відбувається тоді, коли пропонується певне нове бачення, проект, через який і відбувається швидка політична зміна еліти.
Як личить при цій нагоді, хочу звернутися до Вас з інавгураційним словом, у якому бажаю стисло окреслити візію та місію новонародженого Українського Католицького Університету. Одразу хочу зазначити, що це не авторський текст. Думки, викладені в ньому, належать цілій академічній спільноті. Отець доктор Борис Ґудзяк, Ректор
Ареал революцій розширюється у відповідності до того, як змінюється поняття Західний світ. І якщо, скажімо, у 1789 році Японія не належала до Заходу, то революція 1968 року уже проходила в кампусах на просторах від Сан-Франциско до Токіо. Але чому революція – це європейське явище? Лише у європейській християнській католицькій культурі могла виникнути така ідея, що можна скидати короля. Який є помазаником Божим. Мимо того, що він є помазаником Божим можна його навіть карати на горло, користуючись саме християнським світоглядом.